ראג’ה יוגה

ראג’ה-יוגה היא שיטת תרגול עתיקה המבוססת על שמונה שלבי תרגול הקרויים ASHTANGA YOGA – מונח אותו טבע הרישי הדגול – מהאפאטאנג’אלי.

הראג’ה יוגה מלמדת אותנו להשקיט את ההכרה ואת החושים ולתקן את מידותינו המוסריות.

משמעות המילה “ראג’ה” היא “מלך” והשימוש במילה רומז כי תרגול זה הינו עילאי לשאר הזרמים.
מספר כתבי יוגה מתארים את הראג’ה יוגה כפסגת התרגול היוגי.

בהאטה יוגה פראדיפיקה, אחד מספרי ההאטה יוגה המוכרים ביותר נאמר כי “האטה יוגה היא סולם לראג’ה יוגה המצויינת מכל”.

משמעות נוספת להקשר בשימוש המילה ראג’ה היא שבימים הקדומים תרגול היוגה היה נחלתם של מתבודדים ויוגים שהקדישו עצמם להגות ותרגולים בבדידות.

מסופר כי המלכים, בעלי המשפחות, הסוחרים וכל אותם אנשים שחיו בערים ובכפרים פנו ליוגים וביקשו להגיע גם הם להגשמה עצמית וזאת מבלי להתבודד ביערות שכן חובתם היתה בעולם החומרי.

היוגים העבירו להם טכניקות תרגול ומדיטציה ייחודיות שנועדו להשתלב בחיי היומיום ולעזור להם להתקדם לעבר הגשמה עצמית:

“היוגים הקדומים חיו בהתבודדות, תרגלו את שיטות היוגה השונות במטרה להגיע להגשמה עצמית, ונתמכו כלכלית על ידי בעלי משפחות שחיו למרגלות ההימלאייה. בעלי המשפחות, שהיו עסוקים במילוי חובותיהם למשפחה ולחברה, חיפשו גם הם דרכים כדי להשיג את השחרור (מוקשה) מכבלי עולם החומר. מכיוון שלא נתאפשר להם להתבודד, והבינו שאין ביכולתם להשיג את השחרור כדרך היוגים, פנו בעלי המשפחות למלכים ששלטו באזוריהם וביקשו את תיווכם ועזרתם במטרה להתוודע אל הידע הנדרש. המלכים נענו ופנו אל היוגים ואל החכמים, והללו עיצבו עבורם דרך מיוחדת המתאימה לאורח החיים של בעלי המשפחות. הם הורו להם תרגילים קצרים ומרוכזים שהשפעתם חזקה ביותר, המאפשרים להגיע לשחרור עצמי תוך ניהול אורח חיים עמוס כשל בעל המשפחה. הם כינו את השיטה בשם ’היוגה המלכותית’ – ראג’ה-יוגה.” (מתוך אתר בריגהו יוגה)

הראג’ה-יוגה מחולקת לשמונה שלבים או איברים:
YAM – משמעת. חמש הנחיות לעבודה חיצונית. נקודות אלו מהוות אימון לרכישת מידות מוסריות נעלות המהוות אבני יסוד לבניין של היוגה.
NIAM – נוהגים. חמש הנחיות לעבודה פנימית. תרגולים אלו נועדו לשם עקירת שורשי הסבל מתוך ההכרה, ולהכנת היוגי לכניסה למצב תודעה עילאי.
ASAN – תנוחת התרגול.
PRANAYAM – שליטה באנרגיית החיים.
PRATYAHAR – התכנסות, שליטה בחושים, כינוס החושים פנימה.
DHARN – ריכוז פנימי או חיצוני.
DYHAN – ריכוז מושהה – מדיטציה.
SAMADHI – מצב תודעה עילאי. אחדות עם אלוהים. מעבר לזמן ומעבר לדואליות.

הרשמה מראש לשיעורים בטלפון 052-2895673


שיעורי היוגה בפרדס-חנה וכרכור מועברים בסטודיו מקסים ואינטימי. ברוכים הבאים לאתר הבית שלי. באתר זה ריכזתי עבורכם מאמרים, סרטים ותמונות שימחישו מעט מהי יוגה ומדוע היא כה חשובה לכל אדם ובכל גיל. אני מלמד יוגה משנת 2001, מהן 8 שנים של הנחיית קבוצות יוגה בפרדס-חנה-כרכור, אני בטוח היום לחלוטין שכל אדם, בכל מצב גופני יכול להתקדם וללמוד בדרך המופלאה הזו. כל שנדרש היא התמדה ורצון להשתנות. אני מזמין אתכם לשיעור נסיון במרכזי יוגה בפרדס-חנה, בסטודיו ליוגה בבנימינה, במרכז מיוגה בכפר-סבא ובקאנטרי זכרון, שם אני מעביר את שיעורי היוגה לקבוצות. בברכה, ניב דור-כהן
CLOSE
CLOSE