מהי יוגה

מהי יוגה?

“איזו שיטה אתם מלמדים במרכז?”
“איזה שיטה אתה מלמד?”

השאלות הללו, הנשאלות בצורה כמעט אוטומטית, למעשה לא ממש רלוונטיות, ואינן מקנות לשואל כל הבנה לגבי טבעם של השיעורים במרכז. היוגה היא מצב תודעה שניתן להגיע אליו דרך גישות תרגול שונות. תרגול היוגה העיקרי אותו מלמדים ומתרגלים כיום הוא תרגול שנקרא האטה-יוגה. תחת הכותרת הזו נכנסים רוב סוגי התרגול הקרוי “גופני”. שיטת איינגר, אשטאנגה ויניאסה, ויני-יוגה וכ”ו הן כולן שיטות תרגול הנסמכות על תרגילים קלאסיים השאובים מתוך ספרות היוגה העתיקה. לכל שיטה ישנם מאפיינים מרכזיים. השאלה אם כן צריכה להיות: “האם אני מתחבר למאפיינים המרכזיים בשיטת התרגול הזו?” ובנוסף: “האם אני מתחבר למורה הספציפי הזה עם גישתו היחודית לתרגול?” אל התשובה לשתי השאלות ניתן להגיע רק ע”י השתתפות בשיעור. ומומלץ לנסות מס’ פעמים לפני שמחליטים לכאן או לכאן.

מהי יוגה?
איך מגדירים משהו שאינו נתפס בחושים פיזיים? משהו חמקמק כמו כספית נוזלית. איך מגדירים רוח נושבת, רשרוש של עלה?
אפשר להגדיר יוגה באמצעות מילים, אך הן יהיו מילים חסרות שאינן אומרות דבר על החוויה האמיתית.

תרגול היוגה על זרמיו השונים נולד במסורת המזרחית העתיקה והמפוארת כשהאוויר היה נקי והטבע לחש את סודותיו לכל מי שרצה לשמוע, שם ביערות הקדומים, ישבו אנשים מיוחדים בעלי עוצמות רוחניות אדירות ודיברו את שפתו של האל – יוגה.
תרגול היוגה מאפשר לנו להשקיט את הדיבור הבלתי פוסק המטריד את שכלנו ללא הרף. פטפוט זה יוצר אי שקט ומתחים ומוביל עם הזמן גם לבריאות לקויה. כמובן שלתרגול ישנם גם נדבכים ויתרונות מוספים, כגון: שיפור הגמישות, חיזוק הגוף, שיפור שיווי משקל וקואורדינציה ועוד…

ההאטה – יוגה (HaTa yoga) שייכת למסורת הטנטרית. לא הטנטריזם המקושר היום למיניות אלא דרך תרגול עצומה בהיקפה ובחוכמתה, שהמיניות היתה גורם זניח במכלול התוכן שבה. אלפי שנים של תרגול שכללו ועידנו את תרגול ההאטה יוגה. תרגול שנשען ברובו על 4 יסודות:
תרגילי נקיון גופני מיוחדים לזיכוך הגוך והכנתו לשלבים הבאים.
תרגול אסאנות – תנוחות גופניות שמטרתן לחזק את הגוף ולהכין את מערכת העצבים להכלת אנרגיות גבוהות.
תרגול פרנאימה – טכניקות נשימה, להצללת התודעה ולזיכוך נוסף.
תרגול מודרות ובנדהות – מחוות ונעילות אנרגטיות, להכוונת האנרגיה.
הליכה בשביל היוגה אמורה להביא את המתרגל לחווית הסמדהי. חוויה של היטמעות ואושר אמיתי. מתרגל יוגה מתחיל, פותח בדר”כ בתנוחות הגופניות שדרכן הוא חווה אספקטים נחבאים ועדינים יותר של התבוננות פנימית עמוקה. תרגול היוגה, משנה את גישתו של האדם לחיים ומאפשר לו להכיל ולקבל סיטואציות קשות לעתים, בשוויון נפש ובהבנה. או אז תרגול היוגה יוצא מגבולות המזרון וחדר התרגול וחודר למכלול החיים על גוניהן.
חשוב לזכור שהיוגה היא מצב של תודעה. היא לא התנוחות, היא לא תרגילי הנשימה, היא לא טכניקות המדיטציה. ועם זאת היוגה היא כל זאת ועוד.

אני מזמין אתכם לבוא ולחוות תרגול אחר. תרגול שנבנה על יסודות מוצקים של הליכה צעד אחר צעד לקראת חוויה מלאה יותר ומספקת יותר.
בואו באהבה


שיעורי היוגה בפרדס-חנה וכרכור מועברים בסטודיו מקסים ואינטימי. ברוכים הבאים לאתר הבית שלי. באתר זה ריכזתי עבורכם מאמרים, סרטים ותמונות שימחישו מעט מהי יוגה ומדוע היא כה חשובה לכל אדם ובכל גיל. אני מלמד יוגה משנת 2001, מהן 8 שנים של הנחיית קבוצות יוגה בפרדס-חנה-כרכור, אני בטוח היום לחלוטין שכל אדם, בכל מצב גופני יכול להתקדם וללמוד בדרך המופלאה הזו. כל שנדרש היא התמדה ורצון להשתנות. אני מזמין אתכם לשיעור נסיון במרכזי יוגה בפרדס-חנה, בסטודיו ליוגה בבנימינה, במרכז מיוגה בכפר-סבא ובקאנטרי זכרון, שם אני מעביר את שיעורי היוגה לקבוצות. בברכה, ניב דור-כהן