האטה יוגה

ישנו הרבה בלבול בכל הנוגע לשיטות היוגה השונות.
מתחת לכסות החיצונית של שיטות היוגה (ובכלל כל שיטה של תרגול רוחני) פועם לב אחד ויחיד. ‘האמת’. לאמת זו שמות רבים. היא היוגה, הטאו, הזן, הבודהה, האב הבן ורוח הקודש, קרישנה, שיווה, יהווה. הדרכים אליה הן רבות ויש אומרים כמספר ישויות החיים. למילה ‘יוגה’ יש פירושים רבים, אך הבנה סמנטית של המילה תעניק ידע מועט אם בכלל. חשוב להבין את המשמעות האמיתית החבויה במילה ‘יוגה’. החשיבות הזו היא רבה במיוחד למחפש הרוחני שמבין שהזמן קצוב והמלאכה מרובה. יוגה היא דרך רוחנית שלמה הנוגעת בכל תחומי החיים. החל מהחינוך המוקדם, דרך תפקוד יעיל ותורם בחברה כאדם בוגר ועד להבנה והישום של מוות ראוי.

בתוך המכלול הזה של לידה, בגרות, זיקנה ומוות היוגה היא כלי לחיים מלאים ומלאי סיפוק. כמובן שאני לא מדבר על המושג ‘יוגה’ הרווח בעולם המערבי. למרות שכבר נראים ניצנים של בגרות והבנה רחבה יותר, עדיין האדם הממוצע רואה בעיני רוחו את היוגה או כבריחה מהמציאות אל היערות ותרגול סגפנות ותרגילים איזוטריים או כישיבה מזרחית עם עיניים עצומות. כך או כך, היוגה, בעידן קלי הנוכחי, הורדה מרמתה הראויה ונתפשת כמשהו שאין לו ולא כלום עם ‘החיים הנורמליים’.

תלמידים רבים באים לתרגל יוגה אך ורק בשביל התוצאות הגופנית בלי להבין שהם משולים לאדם שמגרד את השומן השרוף מתחתיתו של סיר, כאשר ביכולתו ליהנות מהתבשיל עצמו.
בספרו של – שאנדור ראמאטה, מאסטר היוגה של שיטת השאדו-יוגה, הוא מגדיר את היוגה כ: “יוגה היא דרך רוחנית המתעסקת בצורה הפרקטית בהארה ובדרכים לחוותה. המטרה הסופית היא לעורר את יכולת ההבחנה בין הנשמה ובין כל מה שאינו הנשמה. תרגול היוגה מלמד את האינדיוידואל להבחין, או לראות את ההבדל בין שניהם”. מאמר זה יתאר את זרם היוגה העיקרי – ההאטה יוגה – והוא ישען בחלקו על תרגום חופשי ואסוציאטיבי מהספרים: yoga AND kriya של סוואמי סאטיאנאנדה סאראסוואטי. Shadow yoga של שאנדור ראמאטה Hata Toga Pradipika – יוגי swatmarama אין המאמר מתיימר לתת לקורא הבנה מלאה ומקיפה של החומר. לשם כך ידרשו מאות אלפים של דפים וחיים שלמים של קריאה. אפילו אז, ללא יישום ותרגול מעשי, לא יהיה בכך טעם. הבנתי וחוויותיי האישיות עדיין מועטות מכדי לשמש כמקור נאמן להבנה נכונה של האמת, לכן בחרתי לתרגם מהספרים כדי להפחית את השגיאות והטעויות. אם יש כאלו, הן שלי בלבד.

תרגול היוגה הנפוץ ביותר היום הוא זה הקרוי – “האטה יוגה” “Ha-Tha yoga”. ואני מתחיל דווקא בו כי הוא נחשב כתרגול מכין לתרגולים הגבוהים יותר בזרמים האחרים. במילים אחרות בריאות גופנית וחוזק מנטלי ונפשי חשובים ביותר למתרגל הרוחני. ההאטה יוגה נוצרה כדי לאפשר את הקרקע הפורייה ביותר לפריחת פרח הלוטוס של האמת, בעיקר דרך תרגילים גופניים ונקיונות פיזיים ומנטליים. משמעות המילה ההינדית – ‘האטה’ היא – “עקשן”, “קשה עורף”. אך יש פירוש נוסף, מתאים יותר, לצמד ההברות הללו. משמעות ההברה ‘הא’ היא – שמש. ומשמעות ההברה ‘טא’ היא – ירח. משמעות המילה יוגה היא איחוד. לכן משמעות ה-‘האטה יוגה’ היא איחוד הרמוני בין היבט השמש בהוויתנו להיבט הירח. הנחיר הימני באפנו מקושר להיבט השמש – הפן הגברי החם, הנמרץ ומלא החיים באישיותינו. ואילו הנחיר השמאלי קשור להיבט הירח – הפן המנטלי, הקר, הנשי באישיותינו. הנחיריים קשורים קשר הדוק לאנרגיית הפראנה, אנרגיה המצוייה בגופינו כמו בכל דבר מסביבנו. הפראנה זורמת במעבר אנרגיה מיוחד הנקרא – נאדי. ישנם – 72 אלף מעברי אנרגיה כאלו בגופינו. (למרות שלא ניתן לראות אותם, בתחילת המאה הצליח מדען לצלם את האנרגיה הזו וקרא לה: אנרגיה קירילית) שני הנאדים הקשורים להיבטים אלו של השמש והירח קרויים: ida nadi ו- pingala nadi. המקור של שניהם הוא באזור הטבור והם עולים מעלה באזור עמוד השידרה ומסתיימים בשני הנחיריים. נאדי השמש – הפינגאלה, מסתיים בנחיר הימני ואילו נאדי הירח, האידה, מסתיים בנחיר השמאלי.

מניפולציה, הולכה ושליטה של הפראנה הם כלים בתרגולים מתקדמים מאוד של היוגה. זרימת הפראנה בגופינו משפיעה באופן ישיר על התפקודים הפיזיים של גופינו ועל התפקודים המנטלים של תודעתנו. כאשר זרימת הפראנה משפיעה יותר על היבט הירח יש לנו נטייה לחשוב, להרהר ולהתכנס. כאשר היא משפיעה יותר על היבט השמש, אנו נמרצים יותר, ערניים ומוכנים לעבודה פיזית קשה. במהלך היום ישנם זמנים שבהם זרימת הפראנה משפיעה יותר על היבט השמש וזמנים עם השפעה על היבט הירח, בזמנים אלו הנטייה שלנו היא או לכיוון המנטלי או לכיוון הפיזי בהתאמה. בכל מקרה, בבריאות מיטבית החלוקה צריכה להיות שווה. 12 שעות השפעה שמשית ו-12 שעות ירחית. איזון זה של היבט הירח והשמש בהוויתינו והבריאות הפיזית והמנטלית שנוצרת בעקבות כך היא אחת המטרות העיקריות בתרגול של ההאטה יוגה. והיא מהווה בסיס לתחילת התרגול של הראג’ה יוגה – יוגת המלך, אספקט מתקדם יותר של תרגול היוגה. ישנו מצב שלישי שבו זרימת הפראנה היא שווה בשני ההיבטים ולא משפיעה יותר על צד זה או אחר. מצב זה הוא אידאלי לתרגול מדיטציה ולחוויה של אמיתות רוחניות. היוגים גילו שזרימת הפראנה והשפעתה על ההיבטים השונים של השמש והירח באה לידי ביטוי בזרימת האוויר דרך הנחיריים. כאשר הפינגאלה נאדי, מעבר השמש, דומיננטי יותר, הנחיר הימני יהיה פתוח וחופשי יותר. כאשר האידה נאדי, מעבר הירח, דומיננטי יותר, הנחיר השמאלי יהיה פתוח וחופשי יותר. דומיננטיות זו מתחלפת כל שעה וחצי בקירוב בין הנחיר השמאלי לימני.
לחלק השני של המאמר: הענפים השונים של ההאטה יוגה


שיעורי היוגה בפרדס-חנה וכרכור מועברים בסטודיו מקסים ואינטימי. ברוכים הבאים לאתר הבית שלי. באתר זה ריכזתי עבורכם מאמרים, סרטים ותמונות שימחישו מעט מהי יוגה ומדוע היא כה חשובה לכל אדם ובכל גיל. אני מלמד יוגה משנת 2001, מהן 8 שנים של הנחיית קבוצות יוגה בפרדס-חנה-כרכור, אני בטוח היום לחלוטין שכל אדם, בכל מצב גופני יכול להתקדם וללמוד בדרך המופלאה הזו. כל שנדרש היא התמדה ורצון להשתנות. אני מזמין אתכם לשיעור נסיון במרכזי יוגה בפרדס-חנה, בסטודיו ליוגה בבנימינה, במרכז מיוגה בכפר-סבא ובקאנטרי זכרון, שם אני מעביר את שיעורי היוגה לקבוצות. בברכה, ניב דור-כהן