דואליות

תפישת הדואליות היא זו שמאפשרת לנו לחיות בעולם זה של ניגודים למרות שמקורנו לאמיתו של דבר הוא אחד בלתי מתחלק ומושלם. ברוב רובם של המקרים, חווית הדואליות הופכת לחוויה של הזדהות ואגו. כאשר יש תפישה של ‘טוב ורע’, ‘אני ואתה’, ‘הם ואנחנו’ ואפילו תפישה של ‘אני והמחשבות’ שלי נוצרת הצמדות. הצמדות היא מונח רווח בספרות הרוחנית. אם נחשוב על עצמנו כצופים בהצגת תיאטרון (החיים שקורים לנו ומסביבנו) , שבה השחקנים כל-כך משכנעים והתפאורה נדמית כאמיתית ממש. הצמדות תהיה מצב שבו נהיה כל-כך מעורבים בהצגה עד כי נשכח את העובדה שההצגה היא למעשה אשלייה. ואז, נרגיש צער כשהשחקנית ‘תמות’ או שמחה ‘כשהזוג יינשא’, כעס ‘על חוסר הצדק’ ופחד ‘מהדרקון נושף האש הצמדות/הזדהות זו בתורה מובילה לתשוקה, לכעס, ולפחד. התשוקה: להשיג ‘את זה שאינו שלי’ או התשוקה להימנע ‘מזה שאינו מסב לי עונג הפחד: לאבד את ‘מה שהישגתי’ או לקבל את ‘מה שאני חושש ממנו’. הכעס: על עצמי או על אחרים שאמורים להשיג לי ‘את מה שאני חושב שיביא לי אושר’ או שאמורים לעזור לי כנגד ‘מה שאני חושב שיגרום לי לסבל’. נקודת ההזדהות היא הנקודה שבה אנו מתחילים לקחת את ההצגה שקורית מסביבנו יותר מדי ברצינות. לכן, תורות רוחניות רבות מדגישות את הצורך להיות נוכחים ברגע הזה.
בנוכחות מוחלטת שברגע הזה אנו מאבדים, ולו לשניה אחת, את תחושת הדואליות, שכן ללא עתיד וללא עבר קיים רק אחד מוחלט, אין דואליות. אם נעצום את עינינו, נשקיט את תנועות גופינו ונקשיב לנשימה. אולי נצליח לזהות את השקט הדומם שבתוכנו. בשקט הזה אין ‘אויבים או ‘אוהבים’ בשקט אין ‘עבר’ ואין ‘עתיד השקט הזה אינו עוד קול שמדבר בתוכנו ועוד קול שעונה לו בשקט הזה אין ‘אני’ שמקשיב ואין ‘אני ‘שעונה’. השקט הוא פשוט שקט. רגע שליו. הבעיה היא שאנו כה מתורגלים להפעיל את המערכות המנטליות החושבות שלנו עד כי שברגע שבו אנו מצליחים להתחבר לשקט הזה, להתבוננות הזו ברגע הזה, אנו מתחילים לנתח אותו. כאשר מתחיל תהליך של ניתוח שכלי, חזרנו שוב לדואליות, למי ‘שמנתח’ ולמה ‘שמנותח’. לכן, בשיעורי היוגה, אני חוזר ומזכיר לתלמידים: “שימו לב למחשבות והסבו את תשומת לבכם בחזרה לנשימה” עם הזמן ועם התרגול, השניות הבודדות של שקט, ייתארכו, ההתניה שלנו להזדהות עם המחשבות תפחת ואז תפסיק הדואליות להתקיים.


שיעורי היוגה בפרדס-חנה וכרכור מועברים בסטודיו מקסים ואינטימי. ברוכים הבאים לאתר הבית שלי. באתר זה ריכזתי עבורכם מאמרים, סרטים ותמונות שימחישו מעט מהי יוגה ומדוע היא כה חשובה לכל אדם ובכל גיל. אני מלמד יוגה משנת 2001, מהן 8 שנים של הנחיית קבוצות יוגה בפרדס-חנה-כרכור, אני בטוח היום לחלוטין שכל אדם, בכל מצב גופני יכול להתקדם וללמוד בדרך המופלאה הזו. כל שנדרש היא התמדה ורצון להשתנות. אני מזמין אתכם לשיעור נסיון במרכזי יוגה בפרדס-חנה, בסטודיו ליוגה בבנימינה, במרכז מיוגה בכפר-סבא ובקאנטרי זכרון, שם אני מעביר את שיעורי היוגה לקבוצות. בברכה, ניב דור-כהן
CLOSE
CLOSE